Menu Zamknij

Jak wykonać przelew do urzędu skarbowego? Przelew podatkowy – przewodnik.

Przelew do urzędu skarbowego – jak prawidłowo zrobić przelew podatkowy?

Z wykonywaniem przelewów bankowych mamy do czynienia niemal codziennie. Zlecenia przelewu online dla kontrahenta, realizacja wynagrodzeń poprzez cykliczne polecenie przelewu, a nawet opłacenie zakupów w sieci to dzisiejsza rzeczywistość, bez której wielu z nas trudno byłoby funkcjonować. Używanie papierowego formularza przelewu to z kolei narzędzie pozwalające na wykonanie przelewu w sposób tradycyjny osobiście w banku. Niezależnie jednak od tego, czy płacimy online, czy wizytujemy w tym celu odpowiednią instytucję, warto wiedzieć jak prawidłowo wykonać przelew. Najwięcej pytań wywołuje konieczność przelewu do urzędu skarbowego, dlatego na tym się skupimy. 

Spis treści

  1. Indywidualny mikrorachunek w US
  2. Jaki jest Twój mikrorachunek?
  3. Jak dokonać przelewu do urzędu skarbowego?
  4. Identyfikacja zobowiązania
  5. Jaki powinien być tytuł przelewu podatkowego?
  6. Zautomatyzowany system płatności urzędowych

 

Indywidualny mikrorachunek w US

Do niedawna dokonanie przelewu podatkowego związane było z koniecznością wyszukania numeru rachunku, który należał do konkretnego urzędu. Każdy urząd skarbowy posiadał odrębne numery kont, a kiedy znalazło się już odpowiedni numer rachunku bankowego dla danej filii urzędu, numery te dodatkowo rozróżniane były w kontekście poszczególnych rodzajów należnego podatku. Dziś sprawa wygląda dużo prościej. Do każdego podatnika przypisany jest bowiem tzw. mikrorachunek podatkowy. Jest to indywidualny numer rachunku, na który podatnik zobowiązany jest wpłacać swoje zobowiązania podatek dochodowy od osób fizycznych i prawnych (PIT i CIT) lub podatek od towarów i usług (VAT). Mikrorachunek jest trwale przypisany do osoby fizycznej lub przedsiębiorstwa. 

Jaki jest Twój mikrorachunek?

Skład 26 znaków numerów mikrorachunków to między innymi liczba kontrolna, stały numer rozliczeniowy z NBP, numer uzupełniający NBP oraz numer PESEL lub NIP. Mikrorachunek można w bardzo prosty sposób wygenerować za pośrednictwem specjalnie przygotowanej strony internetowej Ministerstwa Finansów https://www.podatki.gov.pl/. Wystarczy podać w generatorze mikrorachunku podatkowego identyfikator podatkowy PESEL lub – w przypadku działalności gospodarczej – NIP.

Jak dokonać przelewu do urzędu skarbowego?

Jeśli przelew dotyczyć ma innego zobowiązania podatkowego niż PIT, CIT lub VAT, trzeba w przelewie wskazać organ podatkowy, miejscowość oraz numer konta urzędu, a także określić typ zobowiązania, które chcesz opłacić, czyli musisz wprowadzić tzw. symbol formularza. Dla przykładu, w przypadku podatku od czynności cywilno-prawnych będzie to PCC, w przypadku zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych – PPE itd. 

Następnie uściślić musisz okres podatku. Zrobisz to wpisując rok (dwie ostatnie cyfry), typu okresu, np.: rok (R), kwartał (K) miesiąc (M) oraz przypisaną mu liczbę. Przykładowo, podatek za miesiąc maj w roku 2022 powinien być opisany jako 22M05.

przelew do urzędu skarbowego

Identyfikacja zobowiązania

Ostatnia kwestia dotyczy identyfikacji zobowiązania. Typ identyfikatora, bo o nim mowa, może służyć dwóm celom. Pierwszy z nich to sytuacja, kiedy należność wynika z tytułu wykonawczego bądź decyzji. Wtedy uzupełnić trzeba w skrócie rodzaj aktu administracyjnego i jego sygnaturę podaną w treści tego aktu. W pozostałych przypadkach, czyli kiedy wpłata nie wynika z decyzji, postanowienia, tytułu wykonawczego lub innego aktu, należy tam wpisać N, R, P, 1, 2 lub 3, w zależności od tego, czy wcześniej wpisałeś, odpowiednio, NIP, nr REGON, PESEL, serię i numer dowodu osobistego, serię i numer paszportu czy inny numer dokumentu potwierdzającego tożsamość. 

Jaki powinien być tytuł przelewu podatkowego?

Przelew do urzędu powinien być prawidłowo zatytułowany. Bez uzupełnienia tytułu nie dokonamy przelewu bankowego. Płacenie podatków za pomocą przelewu wymusza podanie tytułu przelewu, gdzie powinien znaleźć się identyfikator rodzaju podatku lub opłaty – czyli wspomniany wcześniej symbol formularza. 

formularz podatkowy

Zautomatyzowany system płatności urzędowych

Choć płacenie podatków przelewem brzmi skomplikowanie, to trzeba wiedzieć, że praktycznie każdy bank wychodzi naprzeciw potrzebom klientów i proponuje rodzaj płatności, jakim jest przelew do Urzędu Skarbowego. Po wybraniu opcji przelew skarbowy, zrobisz przelew niemal intuicyjnie, gdyż wszelkie niezbędne do uzupełnienia okienka wygenerują się automatycznie. Nie ma więc ryzyka pominięcia ważnych dla urzędu danych. Indywidualne rachunki do przelewów są kolejnym krokiem mającym za zadanie jeszcze bardziej ułatwić kwestię przelewów podatkowych. 

Jeśli potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku zapraszamy do naszego biura rachunkowego.